Táto stránka využíva súbory cookies za účelom skvalitňovania služieb zákazníkom. 

Prehliadaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich užívaním v súlade s Pravidlami.

OK

Bezpečné detské oblečenie

Bezpečné detské oblečenie

Každá mamička chce prirodzene pre svoje dieťatko to najlepšie...

Rodičia svorne pokladajú bezpečnosť svojho pokladu za prvoradú. V dnešnej uponáhľanej dobe sú na trhu rôzne „vylepšováky“ ako napr. bezpečnostné poistky na okná, dvere, skrinky od kuchynskej linky, bezpečnostné obaly na pracích práškoch...
Niekedy však pod lampou býva najväčšia tma. Veci s ktorými sa stretávame dennodenne môžeme opomenúť. Výnimkou nie je ani detské oblečenie. Je každodennou súčasťou života nás mamičiek i našich malých aj väčších pokladov. Môže však predstavovať potenciálne nebezpečie, či môže byť dokonca život ohrozujúce.
Ktoré veci vás pri nákupe oblečenia zaujmú ako prvé?
Farebnosť?
Na trhu nájdeme oblečenie v nádherných pestrých farbách s rôznymi potlačami.
V príťažlivej potlači môžu byť prítomné ftaláty (najmä pri plastických potlačia, na ktoré sa používa lepidlo...)
Pri detskom oblečení je vhodné ako ozdobu uprednostniť jednoduchú sieťotlač (používa väčšina slovenských výrobcov) alebo strojové výšivky.
Čo sa týka oblečenia pre novorodencov a dojčatá, na jemnú detskú pokožku je vhodné voliť biele, prípadne jemné farebné prevedenie. Najmä na tie časti oblečenia, ktoré prichádzajú do priameho styku s citlivou detskou pokožkou.
Materiálové zloženie?
Pre novorodencov, dojčatá a batoľatá je najpríjemnejšie oblečenie z čo najväčšieho podielu bavlny.
Súčasťou každého oblečenia by mala byť pevne pripevnená etiketa s materiálovým zložením v slovenčine (pozn.: celý názov, nie len skratka...) a % podielom. Ak je oblečenie podšité, údaje musia byť osobitne uvedené aj o podšívke.
Zapínanie?
Pri detskom oblečení je obzvlášť dôležité sledovať zapínanie. Pri oblečení pre najmenších sa vo veľkej miere používajú cvočky, ktoré sú pre dieťatko bezpečné a zároveň pre mamičku praktické.
Pri zapínaní na zips, dnes šikovní výrobcovia pracujú s tkzv. ochranným prekrytím zipsu aby bola chránená bradička dieťatka pred zackvaknutím (stáva sa často, najmä ak drobček odmieta pri obliekaní spolupracovať, resp. sa obliekaniu bráni)
Ozdoby?
Páčia sa Vám kojenecké šaty vyzdobené drobnými flitrami, či gorálkami? Pozor! Na detské oblečenie tieto druhy ozdôb nepatria! Hrozí vdýchnutie, či prehltnutie drobných čiastočiek. 
Šnúrky?
Na kojeneckom a detskom oblečení by nemali byť šnúrky v oblasti krku, nakoľko sa pri hre môžu šnúrky zachytiť a spôsobiť úraz. Rovnako treba skontrolovať, či šnúrky v páse majú poistku aby ich dieťatko nemohlo celé povytiahnuť.


Poviete si: „ Ako sme my mohli vyrastať a prežiť všetky tieto nástrahy, keď naše mamy o nich ani nevedeli?“
Jednoducho. V čase nášho detstva boli výrobky pod prísnou kontrolou a na regulovaný trh sa nemohlo dostať toľko nebezpečného oblečenia ako napr. dnes z Číny. Oblečenie možno nebolo až také farebné a pútavé ako dnes, no nepoznali sme ani toľko kožných problémov. Mnohé z nich úzko súvisia s nosením „chemicky upravovaného oblečenia“.
Na Slovensku je aj dnes veľa šikovných a zanietených výrobcov detského oblečenia, pre ktorých je zdravie našich pokladov na prvom mieste. Ponúkajú výrobky iba zo zdravotne nezávadných materiálov , no nemôžu cenovo konkurovať lacnému oblečeniu najmä zo vzdialenejších krajín sveta...
Voľba je na nás rodičoch.
Ruku na srdce! Nakúpime svojim deťom 9 lacných tričiek (častokrát na dve, či tri použitia) alebo za rovnakú cenu 3 kvalitné, ktoré môžu „zdediť“ aj mladší súrodenci, prípadne iné detičky v rodine ?
Možno i tu platí staré známe: „ Nie sme takí bohatí aby sme mohli kupovať lacné veci.“
Šťastnú ruku pri výbere šatníka :)




Vaša zaneprázdnená mama